Хранителни добавки
22 причини да се приемат Биологично Активни Добавки
1.АЛКОХОЛ: Оказва отрицателно влияние върху наличието и усвояването на хранителните вещества.
2.ГОРЕЩИ НАПИТКИ: Могат съществено да намалят отделянето на стомашен сок, което влошава процесите на извличане на витамини и минерали от храната.
3.УПОТРЕБАТА НА ГОТОВИ ПРОДУКТИ: Храната, преварена с очистени въглеводороди (захар и глюкоза), бяло брашно, бял хляб и бял ориз, значително увеличава потребността на организма от витамини от група В.
4.ТЮТЮНОПУШЕНЕТО ИЛИ РАБОТАТА В ЗАДИМЕНА ОБСТАНОВКА: Води до катастрофално намаляване и дори до пълно изчерпване на запасите от витамините С и Е и бета-каротина в организма.
5.ЛОШО ХРАНОСМИЛАНЕ: Дори и да се храните с пълноценна храна, лошото храносмилане ограничава усвояването на витамините от организма.
6.ТРАВМИ: Физическото увреждане на кожата и костите увеличава потребностите от цинк, витамин Е и други хранителни вещества, участвуващи в механизма на възстановяване на клетките.
7.СВРЪХОБРАБОТКА НА ХРАНАТА: Продължителното приготвяне на храната или прегряването на месото и зеленчуците води до окисляване и разрушаване на термично неустойчивите витамини като: А, С, Е, група В.
8.СЛАБИТЕЛНИ СРЕДСТВА: Продължителната употреба на синтетически слабителни може да доведе до лошо усвояване на витамините и минералите от храната, тъй като се намалява времето за престой на храната в стомашно-чревния тракт.
9.АНТИБИОТИЦИ Наред с болестотворните бактерии те унищожават и полезната микрофлора в стомаха, която синтезира такива вещества като витамин К и фолацин. Антибиотиците също така предизвикват снижаване на нивото на витамините В.
10.СТРЕС: Химическият, физически или емоционален стрес увеличават потребността на организма от витамините В2, В5, В6 и С. Замърсяването на въздуха повишава потребността от витамин Е.
11.ЛИПСА НА ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА В РАСТИТЕЛНИТЕ ПРОДУКТИ: Дългогодишната интензивна експлоатация на почвите, използването на торове и химикали водят до изтощаването им и изчерпване на наличните запаси от микро и макро елемент в почвите. Поради това те липсват и в отглежданите върху тях култури.
12.ВЕГЕТАРИАНСКАТА ХРАНА: Вегетарианската диета, изключваща месо и други животински продукти трябва да бъде щателно планирана, за да бъде избегнат дефицитът на витамин В12, който води до злокачествена анемия.
13.ХРАНИТЕЛНА АЛЕРГИ : Индивидуалната алергия (към глутен или лактоза) води до изключване на определена група продукти от храната, което е причина за загубата на важни източници на тиамин, рибофлавин и калций.
14.НЕДОСТАТЪЧНО ХРАНЕНЕ: Някои хора ядат малко или гладуват с цел отслабване. Американски изследвания сочат, че жените средно поддържат своето тегло, приемайки 7560 кДж на ден. Но това ниво се поддържа за сметка на хранителен режим с ниско съдържание на тиамин, калций и желязо.
15.МАЛКИ ЗАПАСИ ОТ ВИТАМИНИ В ОРГАНИЗМА: Въпреки, че организмът е способен да се запасява с някои витамини (например А, Е), изследването на канадски учени показва, че почти 30% от хората притежават минимален или почти никакъв запас от витамин А, който е необходим за здравата кожа, слизестата обвивка на окото и доброто зрение.
16.НЕДОСТАТЪК ОТ СЛЪНЦЕ: Хората, които рядко се излагат на слънце, могат да страдат от недостатък на витамин D, който е необходим за метаболизма на калция. При дефицит на витамин D се наблюдава развитие на рахит и остеопороза.
17.ПРЕХОДНАТА ВЪЗРАСТ: За да се поддържа ускореното физическо, биохимично и емоционално развитие, е необходима балансирана и здравословна храна.
18.СПОРТУВАНЕ: Спортистите приемат по-голямо количество храна и понасят по-големи натоварвания. Тези фактори повишават потребността от витамини от група В и С, цинк и рибофлавин.
19.ОРАЛНИ КОНТРАЦЕПТИВИ: Намаляват усвояването на фолиевата киселина и повишават потребността от витамини В6, С, цинк и рибофлавин.
20.ПРЕДМЕНСТРУАЛЕН СИНДРОМ: Според данни от проведени изследвания, приемането на витамин В6 помага на 60% от жените, страдащи от този синдром.
21.БРЕМЕННОСТ: Поставя повишени изисквания към храната, за да се осигури нормалното развитие на детето и да не се изтощи организма на майката.
22.СТАРОСТ: Възрастните хора, като правило, получават малко витамини и минерали, особено желязо, калций и цинк.
По книгата на Нанси и Кенан Айрич “ЗДРАВЕ ПО АМЕРИКАНСКИ”.